Spływy kajakowe Prypeć

Park narodowy Prypeć – Stochód

Na Ukrainie jest wiele malowniczych, fascynujących, i niepowtarzalnych miejsc. Jedną z takich perełek jest obszar parku narodowego Prypeć-Stochód, położony na Polesiu Wołyńskim i obejmujący obszar ok. 40.000 hektarów. Teren ten uniknął szczęśliwie melioracji i jest ewenementem w skali europejskiej, stanowiąc wspaniałą oazę dzikiej przyrody.

Spływ kajakowy Prypecią

Jeśli spojrzymy w atlasie na mapę fizyczną Polesia zobaczymy kolory ciemnej zieleni oznaczającej teren nizinny, niemal płaski. Niebieskie nitki na tej mapie to rzeki wpadające w największą i najdłuższą z nich Prypeć. Rzeka bierze swój początek niedaleko od granicy z Polską, na południe od jezior Szackich. Jej źródła są odległe od Bugu zaledwie o kilka kilometrów. Obszar parku obejmuje zachowaną w naturalnym stanie dolinę z naturalnym ekosystemem.

Nigdzie tak dobrze słowo woda nie kojarzy się z życiem. Szczególnie wiosną kiedy możemy obserwować tysiące migrujących na północ ptaków. Część z nich ok. 200 gatunków pozostaje tu na stałe w okresie lęgowym min. białe i czarne bociany , czaple, perkozy, biegusy, bąki , gęsi , zimorodki, derkacze , żurawie. Zachowując ciszę i cierpliwość możemy dokonać bardzo ciekawych obserwacji. Lornetka czy aparat pomogą nam zobaczyć więcej i uchwycić piękno przyrody. Wieczorem i nocą odgłosy bagien rozbudzą naszą wyobraźnię, poranki często mgliste przywitają nas śpiewem ptaków. Rzeki i jeziora są obfite w ryby, wśród których najczęściej występuje szczupak, płoć, lin, karp. Jeśli dopisze nam szczęście zobaczymy wydrę, bobra, żółwia błotnego, a nawet łosia.

Ze względu na niedostępność nie spotkamy tutaj zbyt wielu turystów, znajdziemy za to ciszę i spokój, wytchnienie od cywilizacji. Poczujemy się jak prawdziwi odkrywcy.

Spływ nie jest monotonny – codziennie przepływamy obok nadbrzeżnych wiosek zamieszkałych przez gościnnych mieszkańców tej krainy zwanych Poleszukami. Wiodą oni tradycyjny styl życia zajmując się rolnictwem, wypasem bydła i połowem ryb na wiele ciekawych sposobów. Żyją w zgodzie z naturą i rytmem przyrody. Z zaopatrzeniem nie ma najmniejszych problemów, ponieważ sklepy (ukr. magazyny) czynne są praktycznie non-stop. Od rybaków kupimy ryby , czasem prosto z łódki. Od miejscowych gospodyń mleko, ser i sok z brzozy. Kolejnym ciekawym elementem krajobrazu jest architektura wsi. Zobaczymy tu tradycyjne chaty kryte trzciną, studnie tzw. żurawie, płoty z wikliny i wiele elementów życia codziennego składających się na egzotykę tej krainy. Niczym Amazonka Prypeć potrafi rozlać swe wody w charakterystyczne meandry, rozgałęzienia, odnogi i starorzecza. Wiosną tworzą się rozlewiska , płytkie i szerokie na kilkaset metrów pokryte żółtymi kaczeńcami , latem zapach mięty rosnącej tu pospolicie orzeźwia. Piaszczyste brzegi zachęcają do odpoczynku i kąpieli w czystej wodzie. Nadbrzeżne lasy obfitują w jagody i grzyby.

Aby zaplanować i przeprowadzić sprawnie spływ niezbędny jest doświadczony przewodnik. Wskaże doskonałe miejsca na nocleg, zaplanuje dzienny dystans do pokonania i dostosuje go do możliwości i potrzeb uczestników biorąc pod uwagę warunki pogodowe. Uczestnicy zostaną zapoznani z topografią terenu , miejscami wartymi uwagi i poznania. Do historycznych miejsc szczególnie wartych odwiedzenia należą pamiątki związane z Polską – miejsce przeprawy 27 Wołyńskiej Dywizji AK oraz miasteczko Lubieszów gdzie do kolegium Pijarów uczęszczał Tadeusz Kościuszko.

Biwakujemy nad brzegami w ustalonych miejscach. Posiłki przyrządzamy wspólnie przy ognisku lub na kuchenkach gazowych. Zapewniamy nowoczesne i wygodne kajaki z wygodnymi fotelami, odporne na przedziurawienie i zniszczenie – dwójki Perception Vista z lukiem bagażowym Dodatkowo istnieje możliwość pożyczenia namiotu lub innego sprzętu turystycznego.

Szczegóły dotyczące wyjazdu:

Proponowana trasa spływu Prypecią:
Ratno – Wietły – jezioro Lubiaź – Swałowicze ( 7 dni )

Koszt: 600zł/os.

W cenie spływu uczestnicy otrzymują:
Opiekę przewodnika/instruktora podczas spływu
Wygodne kajaki polietylenowe + wiosła + kamizelki
Transport na miejsce rozpoczęcia spływu i po zakończeniu
Bilety wstępu do Parku Narodowego Prypeć Stochód
Ubezpieczenie NNW

Kontakt i szczegóły wyjazdu: 602-520-166

Dodatkowo w cenie proponujemy pobyt w tradycyjnej bani nad wodą.
Uwaga: Spływy organizujemy dla min. 8 osób ( mały bus ) lub 14-30 ( duży bus ). Istnieje możliwość zmiany i ustalenia indywidualnie programu oraz terminu spływu przez uczestników.