Poradnik: czyli co zabrać na spływ kajakowy
Spływy kilkugodzinne i jednodniowe:
- Klapki, sandały lub tenisówki, okulary przeciwsłoneczne
- Strój kąpielowy, krótkie spodenki, czapkę lub kapelusz.
- W chłodniejsze dni dres lub polar. Kurtka przeciwdeszczowa
- Wodoodporne opakowania na telefon , aparat i dokumenty.
- Krem do opalania, środek na komary
- Wodę do picia i suchy prowiant np. czekolada, baton
- Nie zabieramy portfela , kluczyków do domu i auta .
- Rzeczy wartościowe najlepiej zostawić w domu lub pod naszą opieką.
- Śmieci zostawiamy w kajaku
Spływ kilkudniowy, wyjazd zagraniczny:
- Mamy do dyspozycji tyle miejsca ile mieści się w kajaku. Czyli ok. 120 litrów na dwie osoby. Dzieląc na pół wychodzi ok. 60 litrów , czyli tyle ile dźwiga przeciętny turysta idąc na kilkudniową wycieczkę w góry z plecakiem.
- Nie zabieramy plecaka ani torby podróżnej. Najlepiej i najwygodniej pakować się w worki lub beczki wodoodporne przeznaczone do tego celu. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie grubych o odpowiedniej wielkości worków PCV na śmieci. Uwaga! Istnieje możliwość wypożyczenia takowych w naszej firmie RTM 60l.
- Dokumenty , pieniądze i inne wartościowe przedmioty wkładamy do szczelnych opakowań. I trzymamy je przy sobie.
- Jeśli podczas spływu towarzyszy nam bus to możemy pozwolić sobie na odrobinę luksusu płynąc bez bagaży. Zawsze jednak należy brać pod uwagę załamanie pogody czy też postój w innym od planowanego miejscu.
Na spływ kajakowy odbywający sie za granicą zabieramy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy takie jak:
- Paszport, pieniądze ( PLN, USD, EURO – wymianę robimy po przekroczeniu granicy )
- Ubezpieczenie warto je mieć , ale nie jest obowiązkowe. Można je wykupić we własnym zakresie lub za naszym pośrednictwem ( tylko grupowe ) Potrzebne są do tego dokładne dane osobowe.
- Mapy i plan planowanej trasy . Harmonogram spływu.
- Kontakt do organizatora , wypożyczalni, ubezpieczyciela.
Oprócz ww trzeba wyposażyć się w:
- Ubrania na zmianę, najlepiej szybkoschnące ( polary ) Buty na zmianę. Kurtkę, pelerynę od deszczu.
- Namiot ( jeden na 2-4 osoby ) karimata , śpiwór, latarka, zapalniczka
- kociołek ( na kilka osób ) gaz+palnik (małe jednorazowe butle ) menażki, kubek, sztućce, nóż . Pojemnik na wodę 2-5 litrów.
- Apteczka powinna zawierać podstawowe leki które stosujemy w domu. Koniecznie krem z filtrem do opalania, preparat na ukąszenia, plastry, wodę utlenioną. Lekarstwa na bóle brzucha i biegunki.
- Artykuły spożywcze zdecydowanie niepotrzebnie obciążają nasz bagaż i powodują problem z załadunkiem do busa czy kajaka. Dlaczego tak jest ? Kilka przykładów : grupa na wyjazd zagraniczny kupiła 120 litrów wody mineralnej + soki i odpowiednią ilość piwa na drogę. Puszki i konserwy kupione na tydzień zajmowały większą część toreb. Razem mieliśmy więc ok. 300kg niepotrzebnego bagażu.
- Z naszych doświadczeń wynika że wystarczy zabrać prowiant na max. dwa dni. Zawsze w tym czasie jak i przed rozpoczęciem spływu mamy możliwość zrobienia zakupów czy też zamówienia posiłku w barze lub u miejscowych gospodyń. Regionalne dania czy też artykuły niedostępne w naszym sklepie znacznie urozmaicą nasz wyjazd, a przy tym często są tanie.
- Pamiętać należy że kartą kredytową nie zapłacimy na prowincji ani też nie skorzystamy z bankomatu. Lepiej zabrać więcej miejscowej waluty i wymienić z ją z powrotem na złotówki wracając z podróży niż zostać bez grosza.
- Co zrobić ze śmieciami ? Zabrać choć jedną saperkę i starym harcerskim sposobem zakopać.Nie należy się łudzić że ktoś po nas posprząta. Musimy sami o to zadbać pozostawiając czyste miejsce po sobie. Szczególnie za wschodnią granicą nie znajdziemy śmietnika tam gdzie byśmy tego oczekiwali. Część śmieci po segregacji można spalić w ognisku, resztę należy zakopać. Pozostawione śmieci są naszą wizytówką często przez najbliższe kilkadziesiąt jak nie kilkaset lat.