Łotwa - spływ kajakowy Gaują

Spływ kajakowy na Łotwie – rzeka Gauja

Gauja zalicza się do jednego z najbardziej malowniczych szlaków kajakowych Europy. Ma długość ponad 450 km i jest najdłuższą rzeką płynącą w całości przez Łotwę. W środkowym odcinku swego biegu, w najmniej zaludnionym regionie Łotwy, przez 93 km płynie w Parku Narodowym Gauja utworzonym w 1973 roku.

Oprócz samej rzeki największą atrakcją będą otaczające nas gęste lasy sosnowe i charakterystyczne dla tego miejsca skały zbudowane piaskowca. Piaskowiec jest bardzo plastyczną skałą, dlatego rzeka nie miała problemu z wyżłobieniem  tutaj głębokiej doliny. Na trasie najczęściej spotkamy wysokie, pofałdowane skalne skarpy wyłaniające się prosto z rzeki  Dzięki swojej ‚miękkości’ w skałach swoje gniazda wydłubały jaskółki, a nawet pszczoły. W najwyższych punktach utworzono dla turystów punkty widokowe.

Szlak Gauji nie jest trudny ani uciążliwy. Na trasie spotkamy kilka miejsc gdzie rzeka przyspiesza tworząc szypoty. W zależności od poziomu wody można ostrożnie spłynąć lub przenieść kajaki brzegiem. Woda w rzece jest czysta i przejrzysta ale posiada charakterystyczny brunatno – herbaciany kolor spowodowany wypłukiwaniem minerałów z piaskowca. Czysta woda i wiele malowniczych plaż, zachęcają do kąpieli podczas przerw i biwaków. Na odcinku przebiegającym przez park narodowy nocować można tylko na wyznaczonych miejscach. Wyposażone są w ławki, miejsce na ognisko i kosz na odpadki.

Na szlaku znajduje się również wiele zabytków kulturowych, przede wszystkim urokliwe miasteczka oraz liczne ruiny zamków. Dużą atrakcją turystyczną są mijane po drodze miejscowości. Pierwszą z nich jest Valmiera. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu tego miasteczka jest luterańska świątynia – kościół św. Szymona, położony w centrum miasta. Kryta barokowym hełmem masywna wieża z czerwonej cegły sprawia, że świątynia widoczna jest z każdego miejsca w Valmierze. Ponadto można zwiedzić muzeum miejskie oraz ruiny zamku. Kolejna miejscowością w której warto się zatrzymać to Cesis. W jednym z anjstarszych miast na Łotwie znajdziemy XIII wieczny kościół św Jana, zamek gotycki, fragmenty murów obronnych oraz najstarszy na Łotwie browar. Ostatnim dużym miastem na trasie spływu jest Sigulda. miasto położone po obu stronach rzeki z ruinami zamku kawalerów mieczowych.

Urozmaicone ukształtowanie terenu i występujące w okolicy strome zbocza sprawiły, że zimą funkcjonuje tu wiele stoków narciarskich. Jedną z jego atrakcji turystycznych jest również kolejka linowa nad rzeką, która łączy oba brzegi. W pobliżu miasta znajduje się malowniczy zamek w Turaidzie oraz największa w krajach bałtyckich jaskinia Gutmana.

Ostatniego dnia wyjazdu planujemy kilkugodzinną wizytę w stolicy Łotwy – Rydze.

Szczegóły dotyczące wyjazdu na spływ Gaują

Termin: do ustalenia z grupą

Koszt: 890zł/os.

W cenie spływu uczestnicy otrzymują:

  • Opiekę przewodnika/instruktora podczas spływu
  • Miejsce w wygodnym kajaku polietylenowym + wiosła + kamizelki
  • Transport na miejsce rozpoczęcia spływu i po zakończeniu
  • Transport bagaży wzdłuż trasy spływu
  • Ubezpieczenie NNW

Osoby, które posiadają swój sprzęt otrzymują zniżki. Kajak 1-os. 100 zł, kajak 2-os. 75 zł/osoba.
Można wypożyczyć u nas kajak jednoosobowy. Dopłata 100 zł.

 

Dodatkowe informacje:

Aby wyjechać na spływ na Łotwę niezbędny jest dowód osobisty lub ważny paszport!

Wyjazd z Lublina  o godzinie 6:00 (pakowanie od 5:30). Jedziemy busem wraz z kajakami. Czas podróży ok 15 godzin. Osoby, którym wygodniej jest dojechać w północno-wschodnie rejony Polski, możemy zabrać po drodze. Powrót również do Lublina  w godzinach popołudniowych. Dokładne miejsce zbiórki podam ok 2 tyg. przed wyjazdem.

Osoby, które przyjadą do Lublina w piątek, mogą zanocować na polu namiotowym lub w kwaterach prywatnych. Prosimy o kontakt odpowiednio wcześniej, pomożemy zarezerwować noclegi.

Samochody można zostawić na parkingu strzeżonym ( ok 40 zł na czas wyjazdu) lub na terenie stadniny koni, gdzie trzymamy nasz sprzęt.

Waluta. Na Łotwie obowiązuje Euro, pieniądze najlepiej wymienić przed wyjazdem. Ceny na Łotwie są troche wyższe niż w Polsce.

Wyżywienie każdy zapewnia we własnym zakresie. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że gotujemy w grupach lub indywidualnie na ognisku. Można zabrać małe aluminiowe butle gazowe, żeby w każdej chwili móc zagotować wodę lub „gorący kubek”. Z Polski najlepiej zabrać konserwy mięsne, ‚suchą wędline’ i ser żółty, całą resztę pożywienia spokojnie można dostać w miejscowych sklepach.

Na wodzie spędzimy 6 dni, a ostatni dzień przeznaczony jest na zwiedzanie Rygi.

Planowany odcinek spływu kajakowego to Valmiera – okolice Siguldy . Jednak, w zależności od warunków pogodowych i kondycji uczestników, dzienne etapy mogą się zmienić i spływ możemy skończyć w innym miejscu.

Kontakt i szczegóły wyjazdu: Radek 660-826-302