Spływ kajakowy - Giełczew

Doliną Giełczwi

Ta niewielka rzeka , jej długość to ok.45 km. nazywana jest czasem zdrobniale Giełczewką. Swoje liczne i obfite źródła ma na terenie Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego w rejonie Wierzchowiny Giełczewskiej. Już w górnym biegu nadaje się do spływu, ale liczyć należy się z kilkoma przenoskami.

Z uwagi na dobry i szybki dojazd z Lublina jest to bardzo ciekawa propozycja dla osób które pływały np. górną Bystrzycę i szukają równie atrakcyjnego szlaku.  Rzeka jest bardzo ciekawa krajobrazowo, silnie meandruje nie pozwalając na nudę w kajaku. Widać liczne ślady działalności bobrów, zdarzają się niewielkie bystrza i pozostałości po przeprawach. Mijamy łąki, laski olchowe i sosnowe oraz obszary bagienne.  Dno w początkowym biegu muliste, potem piaszczyste, zdarzają się kamienie. Brzegi na ogół łatwo dostępne, znajdziemy wiele pięknych miejsc na odpoczynek z wyjątkiem dolnego odcinka który przypomina polesie ze względu na torfowiska i trzcinowiska. Szerokość wacha się od 2 do 6 metrów , płytko-  w szerszych miejscach zdarzają się mielizny , głębokość nie przekracza 1 metra. W większości wodę mamy „po kolana”.

Polecamy kilkugodzinny ( ok.4- 5 godz.) lub całodniowy etap najlepiej rozpocząć od miejscowości Piaski a zakończyć przy moście na trasie Lublin-Chełm , obok w odległości ok. 100 m znajdują się bar i restauracja ( na tej trasie będzie jedna niezbyt uciążliwa przenoska )  Spływ można kontynuować do ujścia Giełczwi do Wieprza i dalej do przystani w Jaszczowie. Polecamy na ten odcinek kajaki dwuosobowe RTM Brio i krótkie jedynki dostępne w naszej ofercie. Trasa polecana zarówno dla początkujących jak i doświadczonych kajakarzy.

Trasa 2-3 dniowa  Giełczew + Wieprz.  Start w Piaskach zakończenie w Łęczniej lub Zawieprzycach

Cennik spływu Giełczwią

40 zł osoba/dzień przy min. 8 osobach (cena zawiera transport sprzętu i uczestników)
lub 40 zł/kajak + transport 1.50 zł/km