Jezioro Narocz - Agrowczasy połączone ze spływami kajakowymi
Jezioro Narocz oraz spływy kajakowe rzekami: Naroczanka, Wilia, Stracza, Oszmianka, Izła i Usza.
Proponujemy nowy i ciekawy pomysł na spędzenie niesamowitych wakacji w Naroczańskim Parku Narodowym. Od tradycyjnej oferty różni się tym, że uczestnicy mieszkają w gospodarstwie agroturystycznym położonym na terenie parku w wiosce Leszczyńskie pośród wzgórz, nad największym jeziorem Białorusi – Naroczą. Oprócz tradycyjnej chaty mamy tu do dyspozycji także banię ( tradycyjną łaźnię), w której możemy znakomicie się zrelaksować.
Właściciel gospodarstwa jest z zamiłowania turystą-kajakarzem i miłośnikiem swojej „małej ojczyzny” Doskonale zna miejscową okolicę i najciekawsze szlaki warte odwiedzenia. Rejon ten należy do najpiękniejszych miejsc na całej Białorusi, niegdyś będąc w granicach II RP było to popularne miejsce wypoczynku. Jezioro Narocz nazywano „kresowym morzem” Są tam piękne czyste plaże oraz lasy pełne grzybów.
Tak opisywał naroczańskie krajobrazy Jan Bułhak – mistrz fotografii w okresie międzywojennym.
„Podobnie jak nasz Bałtyk, ma doskonałe plaże z drobnym i czystym piaskiem, z wysoką i czystą falą; ma przeźroczystą głębię twardego równego dna, a gdzieniegdzie nawet przygięte wiatrem zachodnim karłowate sosny tak charakterystyczne dla pejzażu nadmorskiego. Odznacza się także rozmaitością terenów brzegowych, od zaklęsłych moczarzysk do wzniosłych wzgórz leśnych, stromo panujących nad ogromem wielkiej przestrzeni”..
Okolice jeziora to także miejsca związane z naszą historią. Zaopatrzeni w przewodnik G. Rąkowskiego „ Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny” odnajdziemy ślady po licznych dworach, cmentarzach I zabytkach architektury. Tutaj w czasie II wojny światowej działała polska partyzantka AK po wodzą „Kmicica”. Więcej na temat tragicznych losów tego oddziału możemy znaleźć w ww. przewodniku.
Stąd zapraszamy na spływy takimi rzekami jak Naroczanka, Wilia, Stracza, Oszmianka, Izła i Usza. Te nieduże rzeczki kryją w sobie wiele uroku. Wiją się pośród morenowych wzgórz i pięknych lasów. Czysta woda, wartki nurt, pozostałości po starych młynach czasem powalone drzewa to niektóre atrakcje i przygody na trasie. Nad brzegami odnajdziemy pełne uroku niewielkie wioski zamieszkałe przez serdecznych ludzi, mówiących czasem po polsku z pięknym kresowym akcentem. Z oferty może skorzystać każdy bez względu na wiek i umiejętności. Zapraszamy także rodziny z dziećmi.
Poniżej przedstawiamy przykładowy program pobytu:
Pierwszy dzień
Wyjazd z Lublina lub Terespola we wczesnych godzinach rannych. Przekroczenie granicy. Wymiana waluty w Brześciu. Przejazd autostradą z Brześcia nad Narocz ok. 500km., Jeśli czas na to pozwoli to istnieje możliwość zwiedzania jednego z najciekawszych zabytków na trasie – zamku w miejscowości Mir. Dojazd na miejsce w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie.
Drugi dzień
Wycieczka busem z przewodnikiem nad jezioro Narocz i przyległe do niego jeziora Miastro, Batoryn i Blednaje. Przejazd do śródleśnego rezerwatu nad jeziorem Blado. Zwiedzanie okolicznych miejscowości Kobylnik i Miadzioł, oraz kurortu i siedziby parku narodowego. Powrót na nocleg. Kolacja połączona z relaksem w tradycyjnej bani.
Trzeci dzień
Wyjazd wraz z kajakami na spływ rzeką Straczą. Rzeka przepływa przez jeden z najciekawszych rezerwatów krajobrazowych na Białorusi! Przed rozpoczęciem spływu zwiedzamy pieszo ok. 2 godzinną trasę poprowadzoną do niezwykle malowniczych Błękitnych Jezior. Wzniesienia terenu przekraczają tu 200m a różnice wysokości 50m- stąd okolica nazywana jest Białoruską Szwajcarią. Stracza jest dość wymagającą rzeką pod względem licznych przeszkód. Czasem nawet przypomina górską rzekę z bystrzami i spadkami . Trochę adrenaliny z pewnością przyda się uczestnikom i pozostanie w pamięci. Wieczorem pakowanie kajaków i powrót na nocleg.
Dzień czwarty i piąty
Wyjazd z kajakami na spływ rzeką Użlanką – dopływem Naroczanki. To kolejna z niedużych rzek w rejonie Naroczańskiego Parku Narodowego. Nieduża mocno meandrująca przepływa w większości przez sosnowe lasy, podmokłe łąki i mszary objęte rezerwatem hydrologicznym. Zachowując ciszę i ostrożność możemy tu podglądać przyrodę w jej niezmienionym kształcie. Nocleg z ogniskiem możemy zaplanować nad rzeką lub wrócić na agroturystykę. Kolejnego dnia dopływamy do Naroczanki. Rzeka bierze swój początek wypływając z jeziora Narocz i wpada do Wilii. W okresie międzywojennym wodniacy i harcerze organizowali tą trasą popularne spływy aż do Wilna. Wieczorem powrót na nocleg.
Dzień szósty
Ostatniego dnia proponujemy ciekawą wycieczkę kajakową po jeziorze Miadzioł. To jedno z najbardziej malowniczych jezior w Naroczańskim Parku Narodowym. Położone pośród morenowych wzgórz dochodzących do 220mnpm. Zachęca do spływu niezwykle urozmaiconą linią brzegową oraz licznymi wyspami. Na jednej z nich znajdują się pozostałości XI w. Grodziska. Powierzchnia jeziora wynosi 1620 ha a długość w obwodzie 31km. Oprócz kąpieli w czystej wodzie można tu wędkować głównie na szczupaki, leszcze i liny.
Dzień siódmy
Powrót do kraju. Krótkie zwiedzanie Brześcia połączone z zakupami.
Oczywiście program można dowolnie modyfikować, zmieniać lub wprowadzać nowe wycieczki i atrakcje konsultując to z naszym gospodarzem już na miejscu. Proponujemy takie rozwiązanie ze względu na specyfikę grupy, pogodę i własne preferencje. Istnieje możliwość zamówienia wyżywienia na agroturystyce za dodatkową opłatą. ( Do ustalenia na miejscu)
Szczegóły dotyczące wyjazdu
Termin: do ustalenia z grupą
Koszt: 770 zł + 25 euro wiza
Kalkulacja na 8 ( tyle miejsca mamy do dyspozycji w agroturystyce) lub 16 osób ( szczegóły do ustalenia)
Kontakt i szczegóły: 602-520-166
Cena zawiera:
- Przygotowanie i logistykę wyprawy.
- Transport z Lublina lub Terespola na kwaterę agroturystyczną nad jeziorem Narocz i z powrotem.
- Koszt transportu uczestników z noclegu nad wybraną rzekę wraz z kajakami i z powrotem. Kajaki polietylenowe-komplet.
- Tygodniowy pobyt na agroturystyce ( pięć noclegów).
- Pobyt w bani.
Na kwaterze mamy możliwość skorzystania z kuchni lub zamówienia wyżywienia w cenie ok. 10$ (śniadanie + obiadokolacja)