Strypa i Zbrucz

Spływ Strypą i Zbruczem do Dniestru

Pierwszy dzień poświęcamy na przejazd z Lublina do Buczacza nad Strypą. Wieczorem zwiedzamy to malowniczo położone miasto z jego wieloma zabytkami ( ratusz, ruiny zamku, kościół i cerkiew oraz polski cmentarz) Kolejnego dnia rozpoczynamy ok. 40-to kilometrowy spływ dolną Strypą do Dniestru. W dość bliskiej odległości od naszego szlaku leży Jazłowiec . Bardzo ciekawa miejscowość o bogatej historii z ruinami kościoła i zamkiem wznoszącym się na skarpie. Planujemy tam wycieczkę podczas postoju na rzece, wspinając się krętą ścieżką w górę wąwozu.

Dolny odcinek Strypy poniżej Buczacza płynie krętym niedostępnym jarem. Brzegi porasta gęsty las. Krawędzie jaru są urwiste wznoszą się do 100 do 200 metrów nad poziom rzeki. Liczne boczne wąwozy skrywają źródełka i niewielkie wodospady. Strypa jest wymagająca i miejscami przypomina górską rzekę. Trzeba tu uważać na kamienie i drzewa w szybkim nurcie. Łatwo o wywrotkę, jeśli nie zachowamy ostrożności.  Następnego dnia wpływamy na szerokie wody Dniestru w przełomowym biegu rzeki, słynnym z niesamowitych widoków i objętych rezerwatem. Po przepłynięciu 20-tu kilometrów kończymy w Uścieczku. Tuż obok znajduje się Czerwonograd .  Niegdyś była tu polska wieś, której mieszkańców w czasie wojny wymordowali nacjonaliści ukraińscy. Pozostały tu ruiny zamku i kościoła, obok możemy podziwiać najwyższy wodospad na Podolu mający 16 metrów wysokości.

Kolejnego dnia przejeżdżamy nad Zbrucz – największy lewobrzeżny dopływ Dniestru. Przez kolejne pięć dni będziemy spływać tą rzeką. Planujemy w tym czasie pokonać odcinek ok. 100 km. Oczywiście będzie to uzależnione od pogody i kondycji uczestników oraz warunków na rzece i ilości czasu przeznaczonej na zwiedzanie. Jar Zbrucza należy do najciekawszych miejsc w tej części Ukrainy. Wysokie kręte brzegi porasta ciepłolubna stepowa roślinność, czasem ziemia odsłania skały, im bliżej ujścia tym ściany kanionu stają się wyższe stanowiąc wspaniałe punkty widokowe. Do najważniejszych miejsc na naszej trasie należą zabytki Husiatyna i Skały Podolskiej oraz malowniczo położone ruiny zamków. Spływ kończymy w Okopach Świętej Trójcy. Ostatnią atrakcją będzie zwiedzanie Kamieńca Podolskiego.

Z uwagi na niemal górski charakter rzek oraz spodziewane liczne przeszkody ( zwalone drzewa, kamieniste dno, mostki) płyniemy na kajakach polietylenowych odpornych na zniszczenie. Podczas całego spływu towarzyszy nam nasz bus zapewniając przewóz naszych „gratów”.  Maksymalna liczba uczestników to 17 osób, ze względu na ograniczone możliwości transportu oraz sprawną organizację.

Szczegóły dotyczące wyjazdu

Proponowana trasa spływu Strypą i Zbruczem do Dniestru
Buczacz – Uścieczko nad Dżurynem ( 2 dni )
Skała Podolska – Kudryńce – Okopy sw.Trójcy ( 4 dni )

Termin: do ustalenia z grupą
Cena : 690 zł/os.

W cenie spływu uczestnicy otrzymują:

  • Opiekę przewodnika/instruktora podczas spływu
  • Wygodne kajaki polietylenowe + wiosła + kamizelki
  • Transport z/do Lublina na miejsce rozpoczęcia spływu i po zakończeniu
  • Transport bagaży wzdłuż rzeki ( kierowca z busem )
  • Ubezpieczenie NNW

Dodatkowo po zakończeniu spływu zwiedzamy Kamieniec Podolski a w drodze powrotnej Tarnopol.
Uwaga: Spływy organizujemy w dowolnym terminie dla min. 8 osób (mały bus) lub 14-30 (duży bus). Istnieje możliwość zmian i ustalenia indywidualnie programu oraz terminu spływu przez uczestników.