Spływ kajakowy Dniestrem

Dniestr

Termin spływu

Trasa: Niżniów – Zaleszczyki

Cena

Zapisy

Szczegóły i informacje: 660 826 302

Dniestr – druga, co do wielkości rzeka na Ukrainie, przyciąga kajakarzy szczególnie pięknymi krajobrazami oraz dużą liczbą atrakcji i zabytków znajdujących w pobliżu jego doliny.

Najciekawszy fragment Dniestru znajduje się między Niżniowem a ujściem Zbruczy. Rzeka na tym odcinku płynie głębokim jarem otoczonym stromymi zboczami sięgającymi miejscami nawet 200 metrów nad poziom wody. Brzegom towarzyszą liczne boczne wąwozy oraz doliny największych dopływów – Strypy, Seretu i Zbruczy. W celu ochrony tego unikatowego krajobrazu utworzono na tym obszarze dwa parki krajobrazowe. Na lewym brzegu Regionalny Park Krajobrazowy „Kanion Dniestru”, a na prawym Dniestrzański Regionalny Park Krajobrazowy.

Monumentalne brzegi w większości pokryte są lasem i krzewami. Jednak są miejsca, w których odsłaniają się wielobarwne przekroje skalne pokazując pracę, jaką wykonała rzeka, aby wyrzeźbić niezwykły przełom Dniestru. W stromych ścianach możemy znaleźć jaskinie i groty ze śladami przebywania człowieka. Kąpiel pod ukrytymi w lasach wodospadami daje świetne orzeźwienie zwłaszcza podczas spływu w pełnym słońcu.

Niezwykłą atrakcją krajobrazową są też ogromne pętle rzeki. Największa zaczyna się w okolicach wsi Woziłów i po pokonaniu blisko 30 km wraca niemal w to samo miejsce, bowiem w najwęższym miejscu, ramiona pętli dzieli tylko kilometr.

Spływom kajakowym na Dniestrze sprzyja również ciepły i łagodny klimat panujący na tym obszarze. Szeroką doliną Dniestru znad Morza Czarnego napływają w ten rejon ciepłe masy powietrza, dzięki czemu można tutaj spotkać wiele egzotycznych dla nas gatunków roślin. Warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym okolice Zaleszczyk były najcieplejszym miejscem w II RP. Tradycje uprawy ciepłolubnych owoców zachowały się do dzisiaj. Na miejscowym targu mamy duży wybór brzoskwiń, moreli, winogron i przede wszystkim niezliczoną ilość pomidorów.

Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji ‘krajobrazowych’, na trasie spływu odwiedzamy również inne warte uwagi miejsca i zabytki.

Zaczynając spływ w Niżniowie pierwszym interesującym przystankiem będzie miejscowość Koropiec. Znajdują się w niej dobrze zachowany neorenesansowy pałac z początku XX w. oraz pozostałości otaczającego go parku. Rezydencja należała do marszałka sejmu Galicji, hrabiego Stanisława Badeniego. Kilkadziesiąt kilometrów dalej naprzeciwko wsi Monaster znajduje bardzo malowniczy wodospad Dziewicze (Dziewczęce) Łzy. Małymi stróżkami woda spływa z ukrytej między drzewami skały tworząc naturalny i orzeźwiający prysznic.

Płynąc dalej docieramy do miejscowości Łuka. W tym miejscu, podczas wyprawy chocimskiej w 1673r przeprawiał się przez Dniestr Jan Sobieski wraz ze swym wojskiem. Dziś brzegi rzeki łączy most i szosa między Buczaczem i Kołomyją. Za Łuką we wsi Rakowiec, wysoko na prawym brzegu zachowały się ruiny zamku z XVII w. z których roztacza się piękny widok na dolinę Dniestru. Między Rakowcem a Uścieczkiem okolice rzeki wydają się niemal bezludne. Wiosek jest mniej i najczęściej znajdują się na wysokich brzegach kanionu. Na tym odcinku do Dniestru wpada Strypa. Nad rzeką oraz w jej okolicach położone są warte odwiedzenia miejscowości takie jak; Buczacz, Jazłowiec i Złoty Potok.

Kolejny przystanek należy zrobić we wsi Uścieczko. Łatwo się zorientować, że do niej dopływamy, ponieważ charakterystycznym punktem są wystające z rzeki zrujnowane filary dawnego mostu drogowego. Przed II wojną światową Uścieczko było popularną miejscowością letniskową, a jej okolice słynęły z uprawy sadów morelowych i winorośli. Dla wczasowiczów odbywały się w tym czasie również spływy łodziami do Zaleszczyk. Dziś już nie pełni takich funkcji, ale wciąż jest malowniczo położoną wsią z charakterystycznymi kamiennymi murkami ciągnącymi się wzdłuż uliczek. Obowiązkowym punktem pobytu w Uścieczku jest piesza wycieczka jarem Dżurynu do Czerwonogradu – miejscowości dziś już nieistniejącej. Największą atrakcją jest położenie tego miejsca. Pośrodku głębokiej kotliny leży płaskie wzniesienie, na którym znajdowały się zabudowania wsi, a dziś pozostały tam tylko ruiny kościoła Dominikanów oraz dwie baszty pałacu Ponińskich.

Wzniesienie otacza zakole Dżurynu, który tworzył naturalną fosę utrudniając dostęp do Czerwogradu. Według legendy oblegający miasto Turcy, przekopali się w najwęższym miejscu pętli, a wtedy rzeka runęła w powstały wyłom, co spowodowało wyschnięcie jej zakola osłaniającego miasto i zamek. Dzięki temu, w miejscu przekopu powstał największy i najwyższy na Podolu wodospad (16 m.).

Opuszczamy Uścieczko i płyniemy dalej. Po kilku godzinach docieramy do Zaleszczyk – słynnego kurortu w II RP. Miejscowość jest położona na końcu cypla otoczonego z trzech stron wodami Dniestru. Aby docenić niezwykłe położenie miasta należy przejść przez most i wspiąć się na wysoki bukowiński brzeg, z którego roztacza się piękna panorama na Zaleszczyki i Dniestr.

Łagodny klimat i duże nasłonecznienie sprzyjały rozwojowi sadownictwa. W okolicy uprawiano między innymi morele, brzoskwinie, arbuzy paprykę i winorośl. Jednak ciepły klimat sprzyjał również turystom. W latach trzydziestych miasto uzyskało status uzdrowiska i stało się popularną miejscowością wypoczynkową. Powstały wtedy liczne pensjonaty i wille, organizowano imprezy sportowe i turystyczne. Nad Dniestrem istniały plaże, promenada oraz przystań. O randze tego miejsca świadczy fakt, iż do Zaleszczyk na wypoczynek kilkakrotnie przybywał Marszałek Józef Piłsudski.

Niestety wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój Zaleszczyk. Ponadto w okresie komunistycznym szosa zaleszczycka była wykorzystywana w propagandzie antysanacyjnej, jako synonim niechlubnej ucieczki najwyższych władz z walczącego kraju we wrześniu 1939r. Nie była to prawda, bo rząd polski, wódz naczelny i prezydent przekroczyli granicę kilkadziesiąt kilometrów dalej – w Kutach, na Czeremoszu.

W Zaleszczykach pozostało kilka zabytków, w tym duża, murowana synagoga z XIX wieku, która w czasach Związku Radzieckiego służyła za kotłownię, kościół pw. Św. Stanisława – najstarszy budynek w mieście, empirowy pałac Brunickich z XIX w. wraz kolumnadą i przylegającym parkiem. Ponadto w miejscowości znajdziemy aż pięć ekspozycji muzealnych.

Od Zaleszczyk do ujścia Zbruczy Dniestr ma nieco inny charakter niż część poprzednia. Dolina poszerza się, jar staje się mniej wyrazisty, lecz rzeka płynie dalej wśród wysokich, urwistych skalisto-glinianych wzgórz. Zbocza doliny są w większości bezleśne, co sprawia, że widoki są rozleglejsze.

Warto pamiętać, że na tym odcinku Dniestr przez wiele stuleci był rzeką graniczną: kiedyś oddzielał Rzeczpospolitą od Mołdawii i Turcji, a w okresie międzywojennym stanowił granicę między Polską i Rumunią.

Pod koniec spływu dolinę Dniestru wypełnia cofka ogromnego zalewu o długości prawie 200km. powstałego przez przegrodzenie rzeki pod Nowodniestrowskiem.

Spływ kończymy przy ujściu Zbruczy do Dniestru. Stąd mamy już tylko kilka kilometrów do Okopów św. Trójcy i Chocimia. Tradycyjnie odwiedzamy również twierdze i stare miasto w Kamieńcu Podolskim.

Wybierając się na spływ kajakowy Dniestrem trzeba poznać, choć trochę specyfikę tej rzeki. Koryto jest szerokie i nie ma na nim większych przeszkód. Przy niskim stanie wody miejscami mogą wystawać pojedyncze kamienie oraz pojawiają się przemiały i szypoty. Brzegi i dno w większości są kamieniste. Jednak po dużych wahaniach poziomu wody na brzegach zostaje błoto. Woda w Dniestrze po opadach przybiera bardzo szybko. W ciągu kilku godzin może podskoczyć nawet ponad metr, dlatego kajaki należy „parkować” daleko od brzegu. Za Zaleszczykami trzeba uważać na kursujące między brzegami promy.

Planując dzienne odcinki spływu należy szczególna uwagę zwrócić na pogodę. Ze względu na otwartą przestrzeń szczególnie dokuczliwy może być wiatr. Oprócz większego wysiłku zmusza nas również do pokonywania krótkich i wysokich fal. Także słoneczna pogoda może nam zaszkodzić, dlatego trzeba pamiętać o nakryciu głowy i kremach z wysokim filtrem.

Najwygodniej po Dniestrze płynąć ze swoimi bagażami w kajaku. Dzięki temu w razie niepogody możemy się zatrzymać w dowolnym momencie i rozłożyć namioty. Wygodnych i pięknych miejsc biwakowych jest pod dostatkiem, dla dowolnie licznych grup.

Trzeba mieć świadomość, że woda w Dniestrze nie jest tak czysta, jak w Brdzie czy Krutyni, ale można się w niej kąpać.

Okolice rzeki, jak na Ukrainę są gęsto zaludnione, choć nie odczuwa się tego ze względu na częstą niedostępność brzegów. Mieszkańcy tych rejonów są gościnni i uczynni. Sklepy zaopatrzone są przyzwoicie, istnieje przy tym możliwość uzupełnienia zakupów w prywatnych gospodarstwach – warzywa, mleko, a nawet chleb.

Szczegóły dotyczące wyjazdu na spływ Dniestrem

 

Dodatkowe informacje:

  • Aby wyjechać na spływ na Ukrainę niezbędny jest ważny paszport! (nie potrzebne są żadne wizy)
  • Wyjazd z Lublina  o godzinie 7:00 (pakowanie od 6:30). Jedziemy wynajętym busem wraz z kajakami. Czas podróży ok 10 godzin. Powrót również do Lublina  w godzinach wieczornych. Dokładne miejsce zbiórki podam ok 2 tyg. przed wyjazdem.
  • Osoby, które przyjadą do Lublina dzień przed wyjazdem, mogą zanocować na polu namiotowym lub w kwaterach prywatnych. Prosimy o kontakt odpowiednio wcześniej, pomożemy zarezerwować noclegi.
  • Samochody można zostawić na parkingu strzeżonym ( ok 40-50 zł na czas wyjazdu) lub na terenie stadniny koni, gdzie trzymamy nasz sprzęt.
  • Pieniądze będziemy wymieniać za granicą. Jest to najkorzystniejsza opcja.
  • Wyżywienie każdy zapewnia we własnym zakresie. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że gotujemy w grupach lub indywidualnie na ognisku. Można zabrać małe aluminiowe butle gazowe, żeby w każdej chwili móc zagotować wodę lub „gorący kubek”. Z Polski najlepiej zabrać konserwy mięsne, ‚suchą wędline’ i ser żółty, całą resztę pożywienia spokojnie można dostać w miejscowych sklepach.
  • Planowany odcinek spływu kajakowego Dniestrem to Niżniów- Zaleszczyki. Jednak, w zależności od warunków pogodowych i kondycji uczestników, dzienne etapy mogą się zmienić i spływ możemy skończyć w innym miejscu.

Kontakt i szczegóły wyjazdu: Radek 660-826-302

Uwaga: Spływy organizujemy w dowolnym terminie dla min. 8 osób ( mały bus ) lub 14 – 30 ( duży bus ). Istnieje możliwość zmian i ustalenia indywidualnie programu oraz terminu spływu przez uczestników.