Spływy kajakowe Wieprz

Spływy Wieprzem

Chyba najbardziej znana wodniakom rzeka na Lubelszczyźnie. Jej długość wynosi ok.300 kilometrów. Spływalna oprócz górnego odcinka i terenów Roztoczańskiego Parku Narodowego. Najciekawsze odcinki znajdziemy na Roztoczu i bliżej Lublina w środkowym biegu rzeki w obrębie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Polecamy odcinek od  Dorohuczy do Lubartowa, który można przepłynąć  w ciągu trzech dni. Trasa niezwykle malownicza i dość łatwa dla początkujących kajakarzy. Zainteresowanym doradzimy i zaplanujemy szczegóły spływu. Wskażemy sklepy i miejsca noclegowe lub agroturystykę nad wodą.

Proponowane etapy

Jeśli chcesz zorganizwoać spływ po Wieprzu wystarczy zadzwonić i zarezerwować godzinę oraz ilość kajaków. W umówionym terminie  i miejscu spotykamy się z grupą zabieramy Państwa na początek spływu. Spływy organizujemy codziennie dla grup minimum 8 osób.

Trasy Czas spływu
Dorochucza – Jaszczów  3 godziny
Jaszczów – Łęczna 5-6 godzin
Łęczna – Zawieprzyce 4-5 godzin
Zawieprzyce – Lubartów 4-5 godzin

Poniżej znajdują się dokładne opisy tras. Proponowane odcinki można połączyć i zorganizować spływ kilkudniowy.

Koszt spływu na Wieprzu:

Ilość osób Cena
8-12os.  70zł/osoba
13 osób i więcej 60zł/osoba
poniedziałek-piatek                                   60 zl/osoba .

Cena zawiera:

  • wypożyczenie kajaków na wybranych odcinkach wraz z kompletnym wyposażeniem
  • transport sprzętu na początek i odbiór po zakończeniu spływu
  • przy grupie do 8 osób, transport uczestników, przy wyższej liczbie osób przewozimy kierowców

Przy dużych grupach, spływach na tygodniu (pon. – pt.) i kilkudniowych wycieczkach ceny ustalamy indywidulanie.

Dorohucza – Jaszczów

Czas spływu ok. 2-3 godziny.  Startujemy przy moście na trasie Lublin – Chełm.  Jest to obszar Polesia Lubelskiego. Dolina jest w tym miejscu szeroka, dominują łąki i tereny podmokłe czasem zabagnione. Szczególnie wiosną w okresie podwyższonego stanu wody łąki są zalewane. Wieprz płynie tu zakolami, dawne meandry przekształcą się w starorzecza. Spotkamy tu rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla obszarów podmokłych. Do rzadkich gatunków należą: błotniak stawowy, bąk, derkacz, rycyk, rybitwa czarna, zimorodek. Osobliwością jest występowanie żółwia błotnego. W dosyć głębokim nurcie widzimy czasem podwodne łąki, brzegi porasta trzcina, a na wodzie zobaczymy lilie i grążele.

Z uwagi na ukształtowanie terenu, zabudowania i wioski oddalone są od brzegu rzeki i częściej spotkamy tu bociana niż człowieka. Jedyna wioska na trasie w której możemy się zatrzymać, zrobić zakupy to Siostrzytów. Etap kończymy w Jaszczowie koło szkoły.  Jest tam dobre miejsce do wysiadania, a ostatnie inwestycje świadczą o tym że powstanie tu stanica kajakowa.

Istnieją jeszcze dwa warianty tej trasy:

1. Rozpoczęcie spływu powyżej Dorohuczy w Trawnikach. Ok. 2 godziny spływu dodatkowo.
2. Rozpoczęcie spływu na rzece Giełczewce – lewym dopływie Wieprza. Ciekawa alternatywa , czas spływu pozostaje bez zmian.

Jaszczów – Łęczna

Czas spływu ok. 6-8 godzin. Startujemy przy szkole w Jaszczowie. Parking i infrastruktura budowana z myślą o kajakarzach zachęca do wodowania właśnie tam. W tym miejscu dolina rzeki powoli zaczyna się zwężać. Mijamy liczne laski łęgowe, zanurzone w wodzie są ostoją dla licznie występujących tu bobrów. Ślady po ich działalności widać doskonale w postaci pościnanych drzew. Teren ten objęto dodatkową ochroną w ramach obszaru Natura 2000.

Stopniowo krajobraz zaczyna sie zmieniać. Brzegi stają się coraz wyższe, poprzecinane są jarami i wąwozami. Oznacza to, że wpływamy w przełomowy odcinek Wieprza. Na lewym brzegu widzimy położone na wzniesieniu zabudowania wsi Milejów, Łańcuchowa i Ciechanek. Prawy brzeg porasta las. Uważajmy na przeszkody w postaci powalonych drzew czy konarów wystających z wody. Trasa jest niezwykle malownicza i urokliwa, doskonale nadaje się do aktywnego wypoczynku. Dopływamy do pierwszego mostu w Łęcznej. Po prawej stronie widzimy szerokie łąki. Tu na jednym z piaszczystych zakoli kończymy etap.

Inny wariant trasy

Rozpoczęcie spływu w Łańcuchowie ok. 3-4 godz. do Łęcznej

Łęczna – Zawieprzyce

Czas spływu ok. 5-6 godzin. Startujemy na nadwieprzańskich łąkach w okolicy Łęcznej. Do samej rzeki mamy dość dobry dojazd drogą utwardzoną. Z wodowaniem też nie powinno być problemów, zakole jest piaszczyste z lekką cofką. Zaraz po starcie przepływamy pod mostem na trasie Lublin – Łęczna. Wpływamy w odcinek w którym Wieprz „przebija” się przez Wyżynę Lubelską. Wysokie brzegi wznoszą się do 20 metrów ponad poziom wody. Nurt staje się szybszy , czasem nawet widać małe bystrza. Zbocza doliny porasta ciepłolubna roślinność, można tu spotkać rzadkie gatunki traw i ziół. Mijamy położone wysoko na skarpach wioski Karolin i Nowogród, gdzie możemy zrobić sobie odpoczynek na łące po lewej stronie. Obok na wzniesieniu znajdują się pozostałości grodziska. Jeśli na horyzoncie zobaczymy szpicę kościoła to znak, że dopływamy do Kijan. Przepływamy pod mostem, a za nim jest dosyć niebezpieczne miejsce gdzie często zdarzają się wywrotki. Trzeba zachować czujność. W nurcie mogą być drzewa i konary. Trzymajmy się raczej lewej strony.

Dalej dolina robi się bardziej płaska, zaczynają dominować łąki. Widzimy jak rzeka zmienia ciągle koryto podmywając brzegi. Zakręt za zakrętem. W Spiczynie z lewej strony do Wieprza wpada Bystrzyca , natomiast zaraz po prawej ukazują się ruiny zamku w Zawieprzycach z bielejącą na wzgórzu kaplicą. Etap kończymy przy moście obok szkoły. Obowiązkowo polecamy wycieczkę na wzgórze zamkowe skąd roztacza się wspaniały widok.

Inny wariant tej trasy

Zakończenie spływu w Kijanach.

Zawieprzyce – Lubartów

Czas spływu ok. 5-6 godzin. Startujemy pod mostem w Zawieprzycach. Rzeka w tym miejscu jest dosyć szeroka, brzegi porastają drzewa i krzewy. Dominują wierzby i olchy. Najlepiej płynąć środkiem nurtu, unikniemy w ten sposób spotkania ze zwisającymi gałęziami i ewentualnej wywrotki. Poza tym, nie spotkamy na naszej drodze żadnych przenosek czy miejsc szczególnie niebezpiecznych.

Dalej w krajobrazie dominują łąki i pastwiska, widzimy zabudowania i pola uprawne oddalone nieco od rzeki, po prawej części  las na wysokości Wólki Rokickiej. Wieprz już tak mocno nie meandruje, zdarzają się odcinki proste. Dlatego dosyć szybko mijamy kolejne wioski Czerniejów i Serniki.  Kończymy w Lubartowie na miejskiej piaszczystej plaży.  Jest tu dobry dojazd i  świetne miejsce do kąpieli po skończonym spływie. Polecamy ten etap szczególnie dla początkujących.

Baza noclegowa

Jeśli planujemy dwu lub trzy dniową wyprawę, lub ognisko po zakończeniu spływu to polecamy:

Szkolne schroniska PTSM w Jaszczowie tel.81 757-20-57 i Kijanach tel 81 752-75-61

Gospodarstwo agroturystyczne Pani Ewy Guz w Łańcuchowie .Do dyspozycji piękną łąkę z wiatą, miejscem na ognisko nad samą wodą. Pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji tel. 817-23-31-30, 600-763-594

Szkolne Schronisko w Zawieprzycach. Noclegi w szkole z dostępem do kuchni. Obok zadaszone miejsce na ognisko. Niezwykle klimatyczne miejsce wkomponowane w ruiny zamku. Pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji. Tel. 817-57-70-12

Nie macie czasu zajmować się rezerwacją noclegów, ogniskiem, transportem, wyżywieniem i innymi drobnymi sprawami? Potrzebujecie przewodnika, instruktora? Planujecie niespodziankę , spływ dla znajomych, imprezę integracyjną? Pamiątkowe zdjęcia, dodatkowe atrakcje? Prosimy o telefon lub maila a zajmiemy się szczegółami.