Długi weekend majowy 2019. Spływ kajakowy Ukraina -Turia

 

Spływem w długi weekend majowy zaczynamy na dobre sezon kajakowy! W tym roku pomyśleliśmy o tych osobach, które nie mogą wziąć całego tygodnia urlopu. Spływ Turią zaplanowany jest od 1 do 5 maja, także wystarczy załatwić tylko jeden dzień wolnego! Spływ Turią to okazja do poznania ukraińskiej części Polesia.  Jak każda z poleskich rzek, zmienia swe oblicze w zależności od pory roku. Wiosną rozlewa się na liczne tu łąki i pastwiska, a szerokość może dochodzić nawet do 100m.

Termin: 01.05 – 05.05. 2019

Tych, którzy uczestniczyli już w spływie kajakowym, nie musimy przekonywać – z pewnością znów wyruszą na szlak. Osoby, które szukają pomysłu, aby w aktywny sposób spędzić długi weekend majowy zapewniamy, że warto spróbować! Zapraszamy na wodne szlaki!

Wybierając się na spływ kajakowy rzekami Polesia wołyńskiego należy nastawić się na pełen relaks, wytchnienie od cywilizacji i kontakt z przyrodą. Płynąc Turią nie spotkamy innych turystów za to poznamy zaciekawionych naszą obecnością mieszkańców okolicznych wiosek. Wiodą oni tradycyjny styl życia zajmując się rolnictwem, wypasem bydła i połowem ryb na wiele ciekawych sposobów. Widok kolorowych ‚bajdarek’ jest dla nich sporym wydarzeniem.

Turia jest rzeką nizinną, dlatego nurt nie jest zbyt szybki i szlak należy do stosunkowo łatwych. Występują jednak przeszkody, przez które konieczne jest przenoszenie kajaków. Na całym odcinku płynie w naturalnym korycie, niezmeliorowana zachowała swój pierwotny charakter. Typowym krajobrazem są rozległe łąki i trzcinowiska ale znajdziemy też wiele leśnych miejsc biwakowych.  Jedną z największych zalet rzek na Polesiu jest ich czysta woda. Płynąc kajakiem możemy obserwować podwodną roślinność i małe rybki. W ciepłe dni zachęca do kąpieli.

Czasem do samej wody dochodzą pastwiska, wtedy obserwujemy stada krów, koni, gęsi, kaczek, a nawet owiec. Tak będzie już do samego ujścia. Widok charakterystyczny dla tych terenów. Czasem miniemy rybaka w drewnianej pychówce odpychającego się od dna na długim wiośle.

Na trasie spływu nie będziemy mijać wielu dużych miejscowości, raczej jest to rejon słabo zurbanizowany. Największym miastem będzie Kowel. Można tu zrobić zakupy na  bazarze, pójść do knajpki na solankę( popularna zupa ). Niewiele tu miejsc godnych zwiedzania. Warto zobaczyć drewniany kościół katolicki, cmentarz, bulwar w centrum miasta i dworzec kolejowy. Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest XVII w monastyr w wiosce Mielce. Można tu posłuchać śpiewów cerkiewnych i zwiedzić jedyny na Polesiu Wołyńskim klasztor prawosławny.

Pierwszego dnia przed wypłynięciem przeprowadzimy dla wszystkich szkolenie dotyczące techniki wiosłowania i manewrowania kajakiem oraz odpowiedniego zachowania na rzece.

 

Termin: 01.05 – 05.05. 2019

Koszt: 450 zł/os

Trasa: Kowel – ujście do Prypeci

W cenie spływu uczestnicy otrzymują:

  • Opiekę przewodnika/instruktora podczas spływu
  • Wygodne kajaki polietylenowe + wiosła + kamizelki
  • Transport na miejsce rozpoczęcia spływu i po zakończeniu (wyjazd z Lublina)
  • Transport bagażów autem wzdłuż trasy spływu
  • Ubezpieczenie NNW

Zapisy:

Aby zapisać się na spływ należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. Zapisując drugą osobę lub grupę przyjaciół proszę również wypełnić formularz oddzielnie dla każdej osoby. Dane potrzebne są do ubezpieczenia.

Po otrzymaniu od Was zgłoszenia, wysyłamy wiadomość potwierdzającą przyjęcie formularza, informacją o wpisaniu na wstępna listę uczestników spływu i danymi do wpłaty zaliczki. Zaliczka wynosi 190 zł/osoba

UWAGA: warunkiem wpisania na ostateczną listę uczestników jest wpłacenie zaliczki na konto, do trzech dni od otrzymania maila z potwierdzeniem przyjęcia formularza zgłoszeniowego.

 

Noclegi i higiena

 

Większość noclegów spędzimy na niezagospodarowanych biwakach nad rzeką. W związku z tym dostęp do cywilizacji będzie mocno ograniczony. Jeżeli nie posiadacie namiotu proszę o kontakt, będzie możliwość wypożyczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to początek maja i może być chłodno, dlatego proszę zabrać cieplejsze śpiwory.

Wyżywienie i sklepy.

Zapewniamy Wam codziennie rano i popołudniu wrzątek na herbatę, kawę i „gorące kubki”. Postaramy się również o dodatkowe naczynia dla osób które chcą ugotować makaron, ryż lub inne rarytasy. Z zaopatrzeniem w sklepach nie będzie problemu. Będą praktycznie każdego dnia na trasie i są nieźle zaopatrzone. Jeśli będzie inaczej, damy znać wcześniej

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości śmiało możesz zadzwonić lub napisać.

Radosław Dziurda

Tel: 660-826-302, info@kajaki.lublin.pl