Długi weekend majowy 2018. Spływ kajakowy Ukraina Prut i Czeremosz

 

Spływem w długi weekend majowy zaczynamy na dobre sezon kajakowy! Jest to pierwsza tak duża i wyjątkowa impreza w sezonie, dlatego długo pozostaje w pamięci uczestników. W tym roku mamy wyjątkowo długą majówkę, dlatego planujemy wybrać się na Ukrainę. Spływ Prutem i Czeremoszem to okazja do poznania środkowej części Bukowiny. Prut i Czeremosz kojarzą się bardziej z rzekami o charakterze górskim, ale nasza trasa prowadzi po ich nizinnych fragmentach. Mimo to nurt jest szybki i będą pojawiać się bystrza na których trzeba uważać, żeby nie nalało się za dużo wody do kajaka. Oczywiście oprócz płynięcia będziemy poznawać okolice. W planach mamy zwiedzanie Kołomyi i Czerniowiec oraz ciekawszych atrakcji na trasie spływu.

 

Termin: 28.04 – 05.05. 2018

 

Tych, którzy uczestniczyli już w spływie kajakowym, nie musimy przekonywać – z pewnością znów wyruszą na szlak. Osoby, które szukają pomysłu, aby w wyjątkowy sposób spędzić długi weekend majowy zapewniamy, że warto spróbować! Zapraszamy na wodne szlaki !

 

 

Spływ kajakowy Prutem i Czeremoszem to wyprawa w środkową część ukraińskiej Bukowiny. Jak sama nazwa wskazuje, obszar ten, przez wiele wieków pokryty był gęstymi lasami bukowymi. Dopiero pod koniec średnowiecza dzięki rozwojowi szlaków handlowych Bukowina zaczęła odgrywać większe znaczenie polityczne i gospodarcze. Położenie na granicy wpływów kultury łacińskiej i bizantyjskiej oraz lata panowania przeróżnych władców; Mołdawii, Rzeczypospolitej, Turcji, Austri i Rumuni sprzyjały mieszaniu się różnych narodowości, kultur i religii.  Żyli tu w zgodzie obok siebie Rusini, Rumuni, Niemcy, Polacy, Żydzi, Ormianie.

 

 

Wiek XIX to główny okres rozwoju Bukowiny. Pod panowaniem Habsburgów sprowadzono tu inżynierów, górników, nauczycieli z Polski, Niemiec Austrii i Czech. Dzięki temu w miastach dynamicznie zaczęło rozwijać się rzemiosło, handel i edukacja. Największym ośrodkiem i zarazem stolicą północnej Bukowiny są Czerniowce. Ze względu na zachowaną secesyjną i historyzującą architekturę zwane były ‘małym Wiedniem’. Obok obiektów sakralnych i użyteczności publicznej, najważniejszym miejscem jest kompleks budynków dawnego pałacu Metropolitów Bukowińskich (dziś uniwersytet), który jest wpisany na listę UNESCO. Podczas wyjazdu planujemy nocleg i zwiedzanie miasta. Oczywiście to nie jedyne  miejsce, które odwiedzimy podczas wyjazdu. Będziemy zatrzymywać się w ciekawszych miejscowościach i poznawać tamtejsze zabytki oraz folklor.

 

 

 

Prut i Czeremosz to dwie najbardziej znane rzeki górskie na Ukrainie. Jednak nasze etapy będą prowadzić po ich nizinnych odcinkach. Nie oznacza to, że cały czas będzie spokojnie. Nurt jest znacznie szybszy niż na typowych nizinnych szlakach, czasami będziemy pokonywać progi na których może nalać trochę wody do kajaka. Dno i brzegi są kamieniste, a woda jest bardzo czysta. Na horyzoncie będzie widać pasma Gór Pokucko – Bukowińskich. Dokładne odcinki, które spłyniemy ustalimy 2-3 tygodnie przed spływem, gdyż wszystko zależy od poziomu wody, który może znacznie się różnić w zależności od opadów deszczu lub topniejącego śniegu.

 

Pierwszego dnia przed wypłynięciem przeprowadzimy dla wszystkich szkolenie dotyczące techniki wiosłowania i manewrowania kajakiem oraz odpowiedniego zachowania na rzece.

 

Termin: 28.04 – 05.05. 2018

 

Zapisy:

 

Aby zapisać się na spływ należy wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy. Zapisując drugą osobę lub grupę przyjaciół proszę również wypełnić formularz oddzielnie dla każdej osoby. Dane potrzebne są do ubezpieczenia.

 

Po otrzymaniu od Was zgłoszenia, wysyłamy wiadomość potwierdzającą przyjęcie formularza, informacją o wpisaniu na wstępna listę uczestników spływu i danymi do wpłaty zaliczki. Zaliczka wynosi 190 zł/osoba

 

UWAGA: warunkiem wpisania na ostateczną listę uczestników jest wpłacenie zaliczki na konto, do trzech dni od otrzymania maila z potwierdzeniem przyjęcia formularza zgłoszeniowego.

 

 

 

Noclegi i higiena

 

Większość noclegów spędzimy na niezagospodarowanych biwakach nad rzeką. W związku z tym dostęp do cywilizacji będzie mocno ograniczony. Jeżeli nie posiadacie namiotu proszę o kontakt, będzie możliwość wypożyczenia. Trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to początek maja i może być chłodno, dlatego proszę zabrać cieplejsze śpiwory. Planujemy w połowie spływu dwa noclegi w hostelu w Czerniowcach także będzie wtedy możliwość wzięcia prysznica i naładowania telefonów

 

Wyżywienie i sklepy.

 

Zapewniamy Wam codziennie rano i popołudniu wrzątek na herbatę, kawę i „gorące kubki”. Postaramy się również o dodatkowe naczynia dla osób które chcą ugotować makaron, ryż lub inne rarytasy. Z zaopatrzeniem w sklepach nie będzie problemu. Będą praktycznie każdego dnia na trasie i są nieźle zaopatrzone. Jeśli będzie inaczej, damy znać wcześniej

 

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości śmiało możesz zadzwonić lub napisać.

 

Radosław Dziurda

 

Tel: 660-826-302, info@kajaki.lublin.pl