Spływy kajakowe na Bugu

Spływy Bugiem

Źródła Bugu znajdują się na Wyżynie Podolskiej. Przez pierwsze 185 km  rzeka płynie na terenie Ukrainy a następnie na odcinku 362 km ( Gołębie – Niemirów ) stanowi naturalną granicę Polski i UE z Ukrainą i Białorusią. Z uwagi na niewątpliwą egzotykę pogranicza, wspaniałe krajobrazy i życzliwych mieszkańców nadbużańskich wiosek doskonale nadaje się do spływu.

Potwierdzają to przewodniki i mapy dla kajakarzy oraz tablice informacyjne przygotowane z inicjatywy samorządów mające na celu popularyzację tego szlaku poprzez istniejącą i planowaną infrastrukturę kajakową.  Dzięki ogólnodostępnym publikacjom Kolegi Józefa Tworka z PTTK promującym turystykę kajakową w tym rejonie możemy bezpłatnie pobrać dokładny opis i kilometraż . Dopełnieniem przewodnika po Bugu są dokładne mapy które udostępniamy.  Ze względu na granicę obowiązkowo musimy zgłosić Straży Granicznej termin , przebieg trasy i ilość uczestników spływu.

Polecamy najpopularniejszy 2-3  dniowy spływ szlakiem kajakowym

„POLESKA DOLINA BUGU”

SIEDLISZCZE – UHRUSK – WOLA UHRUSKA – BYTYŃ – STULNO – ZBEREŻE – WOŁCZYNY – SOBIBÓR – „TRÓJSTYK” – ORCHÓWEK – WŁODAWA – SUSZNO – RÓŻANKA

0.0 h – km 62.0 – SIEDLISZCZE – ujście lewobrzeżnego dopływu Bugu – Uherski; brzegi błotniste; fauna i flora: łozy, wierzby, bociany białe; zabytki: widoczna kopuła cerkwi w Uhrusku.

0.3 h – km 61.0 – Uhrusk – prąd średni, zakręty, brzegi niekiedy wysokie, urwiste i podmyte na większych łukach lub niskie, błotniste i zakrzaczone.
1.0 h – km 58.0 – Wola Uhruska – widok na wieżę widokową i Wał Uhruwiecki.
1.5 h – km 56.0 – Bytyń.
3.0 h – km 48.0 – Stulno – rzeka silnie meandrująca, o szerokości od 25 do 45 m; prawy brzeg wysoki, urwisty; na lewym wygodna, piaszczysta plaża (odpowiednia na krótki postój);zabytki: wieża ciśnień po stronie ukraińskiej.
4.0 h – km 43.0 – Zbereże.
5.0 h – km 40.0 – piaszczysta plaża; z lewej strony obszar Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, a z prawej (ukraińskiej) strony tereny Szackiego Parku Narodowego.
6.5 h – km 38.0 – Wołczyny – nieuregulowana rzeka szeroka na 40 – 45 m; prąd średni lub słaby; zróżnicowane brzegi; awifauna: czapla siwa, czapla biała, zimorodki, kaczki, jaskółki brzegówki.
8.5 h – km 30.5 – Sobibór Wieś – lewy brzeg niedostępny, zabagniony lub urwisty; przy końcu wsi miejsce biwakowe.
10.0 h – km 25.0 – na lewym brzegu widoczne charakterystyczne, symboliczne, drewniane ogrodzenie Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.
11.0 h – km 22.0 – „TRÓJSTYK” miejsce zbiegu trzech granic: Polski, Ukrainy i Białorusi; kanał Mościckiego; kolonie jaskółek brzegówek; dłuższe proste odcinki linii brzegowej.
12.0 h – km 16.0 – Orchówek – (przyczółek dawnego mostu kolejowego i stacja PKP) – pojawiające się niewielkie wyspy najlepiej opływać z lewej strony, chyba że główny nurt wyraźnie prowadzi prawą odnogą rzeki; zabytki: panorama Orchówka, panorama Włodawy.
12.5 h – km 11.7 – ujście rzeki Włodawka – możliwość postoju (na wysokości słupa granicznego 1137).
12.6 h – km 11.0 – WŁODAWA – wodowskaz.
13.0 h – km 6.0 – Suszno – miejsce postoju; po lewej komin nieczynnej cegielni.
15.0 h – km 0.0 – RÓŻANKA – pozostałości posiadłości Zamoyskich z parkiem, dawny folwark, kościół Św. Augustyna;

Zobacz mapę szlaku

Obozy kajakowe nad Bugiem – trasy 5-7 dniowe

Bug oprócz Wieprza i Wisły doskonale nadaje się do organizacji dłuższych nawet 1-2 tygodniowych spływów.  Wakacje w kajaku na dzisiejszych Kresach na pograniczu Polski Ukrainy i Białorusi to z pewnością ciekawa alternatywa dla osób szukających ciszy i spokoju. Noclegi pod namiotem przy ognisku, sielski nastrój nadbużańskich wsi oraz miasteczka o ciekawej historii pogranicza powodują że myślami przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz. Usłyszymy klekot bocianów, ryk krów, rżenie koni ,rechot żab , zobaczymy jedną z ostatnich tej wielkości nieuregulowanych rzek w Europie z jej licznymi zakolami, starorzeczami i naturalną, bogatą przyrodą.

Proponujemy dwa warianty tygodniowego spływu Bugiem

Trasa spływu: 180 km
Gołąb – Czumów – Horodło – Matcze – Dubienka – Dorohusk – Wola Uhruska.

Trasa spływu ok. 160 km
Siedliszcze – Wola Uhruska – Zbereże – Sobibór – Włodawa – Różanka – Sławatycze – Jabłeczna – Kodeń – Kostomłoty – Terespol/Brześć

Posiadamy w swojej ofercie jedno i dwuosobowe kajaki oraz kanu doskonale nadające się do kilkudniowych spływów z uwagi na dużą przestrzeń bagażową. Sprawdź

Wyjazdy nad Bug organizujemy z naszej bazy w Lublinie. Organizujemy transport osób i kajaków dla grup od 8 do 100 osób. Odbieramy uczestników w umówionym miejscu, możliwy jest przewóz bagażu.

Koszt spływu zależy od liczby osób , trasy i czasu trwania. Prosimy w tej sprawie o kontakt.

Zdobądź Poleską odznakę kajakową im. Janusza Michalskigo – regulamin