Spływy kajakowe Szczara

Szczara – rzeka o wielu obliczach

Doskonały szlak kajakowy , bardzo urozmaicony i ciekawy pod względem przyrodniczym i historycznym. Wypływa z wyżyny nowogródzkiej, początkowo płynie na południe w stronę Polesia następnie łącząc się z kanałem Ogińskiego skręca na północ by na 325 kilometrze połączyć się z Niemnem. Oprócz nazwy górny i dolny odcinek Szczary nie mają ze sobą nic wspólnego, to samo można powiedzieć o krajobrazach i przyrodzie. Dlatego spływ można podzielić na kilka odcinków i w ten sposób odkryć prawdziwe piękno tej rzeki. Nie bez znaczenia jest też pora roku.

Górny odcinek jest zdecydowanie bardziej dziki i niedostępny. Na uwagę zasługuje tzw. Rejon umocniony Baranowicze. Są to pozostałości fortyfikacji obronnych z I wojny światowej i 1939 roku. Wzdłuż rzeki rozciąga się linia obrony składająca się z kilkudziesięciu bunkrów oraz pozostałości śluz mających na celu spiętrzenie wody i zalanie doliny w razie sowieckiego ataku. Podobne umocnienia znajdują się na rzece Słucz w tzw. Rejonie umocnionym Sarny. Z uwagi na militarny charakter regionu i kolektywizację wioski są nieco oddalone od Szczary , trudno tu dojechać i trzeba być przygotowanym na kilkudniowe odcięcie od cywilizacji. Cisza i spokój , rozległe tereny bagienne, naturalne lasy łęgowe, dąbrowy, czasem trzcinowiska po horyzont. Aż dziw że nie ma tu rezerwatu czy parku narodowego. Wreszcie dopływamy do Kanału Ogińskiego – drogi wodnej łączącej Jasiołdę ze Szczarą a tym samym Bałtyk z morzem Czarnym .Po czasach jego świetności pozostały zabytkowe śluzy przy których warto rozbić obóz. Kanał do dziś robi wrażenie. Budowany w latach 1765-83 przez Michała Ogińskiego służył do transportu zboża i drewna przyczyniając się do rozwoju Polesia. Obecnie nie spełnia już swojej roli powoli zarastając. Obowiązkowo robimy wycieczkę kanałem do odległego o kilka kilometrów Jeziora Wygonowskiego objętego rezerwatem, jednego z większych na Białorusi. Kajakarz poczuje się tu jak na morzu, drugiego brzegu praktycznie nie widać. Jezioro jest bardzo płytkie ma ok. 2 m głębokości a fale stanowią zagrożenie podczas wiatru.

Wracamy na Szczarę. Następny etap do Słonimia to ostatni odcinek bagienny. Rzeka silnie tu meandruje a pośród trzcin ciężko o kawałek suchego lądu. W reszcie dopływamy do pierwszych zabudowań widać też niewielkie wzniesienia co świadczy o tym że Polesie mamy już za sobą. Odtąd możemy zobaczyć już skrawki lasków brzegi są często piaszczyste, zachęcają do kąpieli. Przepływamy pod autostradą łączącą Brześć z Moskwą. Przed nami Słonim największe miasto na naszej trasie. Warto tu zatrzymać się zrobić zakupy i zwiedzić zabytki min. z daleka widoczny kościół św. Andrzeja, Klasztor Niepokalanek, czy zaniedbaną synagogę barokową z 1642r. Niegdyś był tu nawet meczet co świadczy to o wielokulturowości tego miejsca.

Płyniemy dalej. Zmieniamy krajobraz coraz więcej jest wiosek, można zatrzymać się porozmawiać z miejscowymi wejść do sklepu, zobaczyć architekturę białoruskiej wsi.., Bagna zastąpiły łąki, dno staje się piaszczyste, brzegi stają się wysokie . Wraz ze zbliżaniem się do Niemna pojawia się coraz więcej lasów znak że wpływamy do Puszczy Lipiczańskiej. I znów możemy podziwiać piękno dzikiej przyrody. To z pewnością jeden z piękniejszych etapów na Szczarze. Piaszczyste skarpy i stare dąbrowy zachęcają do obozowania. Niespodziewanie za którymś z kolejnych zakrętów wpływamy na szerokie wody Niemna. Jest tu doskonałe miejsce na odpoczynek często zajmowane przez wędkarzy. Niemnem do Grodna pozostaje nam 4-5 dni

Szczegóły dotyczące wyjazdu

Proponowane trasy spływu Szczarą:
Odcinek górny : Lachowicze – Kanał Ogińskiego – Słonim ( 8 dni )
Odcinek dolny : Słonim – Puszcza Lipiczańska – Niemen – Mosty ( 8 dni )

Termin: do ustalenia z grupą
Koszt: 700 zł

W cenie spływu uczestnicy otrzymują

  • Wygodne kajaki polietylenowe + wiosła + kamizelki
  •  Transport na miejsce rozpoczęcia spływu i po zakończeniu
  • Pomoc przy organizacji wyjazdu

Kontakt i szczegóły wyjazdu: 602-520-166

Dodatkowo proponujemy zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej , Pałacu Pusłowskich oraz dworku w Mereczowszczyźnie gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko oraz Różany gdzie zachowały sie imponujące ruiny rezydencji Sapiehów.
Uwaga: Spływy organizujemy dla min. 8 osób ( mały bus ) lub 14-30 ( duży bus ). Istnieje możliwość zmiany i ustalenia indywidualnie programu oraz terminu spływu przez uczestników.